Uciążliwe awarie związane z instalacją wodociągową nie są niczym miłym, ani też rzadkim. Jak się okazuje, mamy z nimi do czynienia stosunkowo często. Nieraz dochodzi do odpływu wody, która jest nam tak potrzebna do codziennego funkcjonowania nawet w instalacji grzewczej. Niektóre awarie jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie, inne jednak warto powierzyć profesjonalistom. Dobrym pomysłem będzie sprowadzenie hydraulika do domu.
- Jakie usługi świadczy hydraulik?
- Na czym polega zamrażanie rur i kiedy hydraulik decyduje się na przeprowadzenie tego zabiegu?
- O czym pamiętać decydując się na zamrożenie rur?
Jakie usługi świadczy hydraulik?
Hydraulik to niepozorny zawód, który kojarzy się wyłącznie z naprawianiem rur i cieknących zlewów. Większość z nas ma raczej ogólne pojęcie o jego pracy. Owszem, naprawa bieżących usterek jest bardzo istotnym elementem pracy hydraulików, jednak oferta tego zawodu jest znacznie bardziej rozbudowana. Co może zaoferować hydraulik?
Zakres czynności standardowego hydraulika to:
- montaż, naprawa i wymiana urządzeń sanitarnych, np. umywalek, bidetów, wc,
- modernizacja i wymiana instalacji centralnego ogrzewania,
- modernizacja i wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- montaż bojlerów,
- udrażnianie i czyszczenie instalacji kanalizacyjnej, pionów łazienkowych i kuchennych,
- montaż wodomierzy i zaworów,
- montaż kuchni, piecyków, płyt gazowych i innych urządzeń grzewczych,
- zamrożenie rur, wymiana grzejników, wymiana zaworów grzejnikowych.
Dobry, ceniący się hydraulik, poza uprawnieniami hydraulicznymi, posiadać powinien uprawnienia spawalnicze, uprawnienia na instalacje gazowe E i D oraz energetyczne. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na stronie https://hydraulika-gaz.com.
Na czym polega zamrażanie rur i kiedy hydraulik decyduje się na przeprowadzenie tego zabiegu?
Zamrażanie rur to działanie, które poleca na stworzeniu specjalnego czopa lodowego w rurze z zamarzającej wody. Miejsce zamrażania rur jest w stanie wytrzymać wysokie ciśnienie, które generuje woda wewnątrz. Jest to spowodowane fizyką objętości wody, która podczas zamrażania się zwiększa. To z kolei powoduje dociśnięcie korka do ścian rury, a więc szczelne domknięcie instalacji. Mrożenie rur pozwala na szybką i bezproblemową pracę przy instalacji wodnej lub instalacji centralnego ogrzewania, bez konieczności wypompowywania całej wody z instalacji, także zimą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla obydwu stron. Do tej pory wymiana grzejnika była dość problematyczne, jednak odkąd można skorzystać z zamrożenia rur. Spuszczenie wody, zwłaszcza w bloku w sezonie grzewczym to strzał w kolano. Lepszym rozwiązaniem jest usunięcie grzejnika i wymiana na nowy przy użyciu zamrażania rur.
O czym pamiętać decydując się na zamrożenie rur?
Decydując się na taką właśnie opcję, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Zamrażarki elektryczne nie poradzą sobie z zamrożeniem wody gorącej. Zanim hydraulik przystąpi do pracy, woda w układzie powinna być chłodna. W tym celu wystarczy zakręcić zawór termostatyczny. Gałązki, które zostaną zamrożone, powinny liczyć ok. 5 cm w linii prostej. Trzeba również oczyścić rury z wszelkich pozostałości po farbie i innych zanieczyszczeń. Samo zamrażanie warto wykonywać w odległości ok. 5-10 cm od pionu. Pozwoli to na swobodne krążenie wody w instalacji nawet podczas wykonywania pracy przy jednym grzejniku.
Jeśli masz problem z jednym grzejnikiem, planujesz remont i chcesz wymienić element w danym pomieszczeniu, koniecznie zdecyduj się na fachową pomoc!